Każdy przedsiębirca czy pracodawca w świetle obowiązujących przepisów prawa zobowiązany jest dbać o zapewnienie odpowiednich warunków bezpieczeństwa i higieny pracy w swoim zakładzie. Do jego obowiązków należy również zapewnienie szkolenia z zakresu bhp. Szkolenia dla pracowników można podzielić na wstępne i okresowe. Szkolenie wstępne musi odbyć każdy podejmujący pracę przed dopuszczeniem go do pracy. Szkolenia okresowe różnią się zakresem i tematyką w zależności od zajmowanego stanowiska i rodzaju wykonywanej pracy. W szerszym zakresie szkilone są osoby zajmujące stanowiska kierownicze.

   Prawodawca nakłada również obowiązek zapewniania odpowiedniej ochrony przeciwpożarowej (ppoż) w zakładzie pracy. Każdy pracownik musi zostać przeszkolony w zakresie ppoż tak, aby w razie pożaru wiedział jak się ma zachować, co należy wtedy do jego obowiązków. Właściwe przeszkolenie z zakresu ppoż pomaga zapobiec panice i ograniczyć straty. Szkolenie obejmuje zapoznanie się z zagrożeniami, sprzętem gaśniczym, drogami ewakuacji oraz sposobami postępowania w razie pożaru lub innego zagrożenia.
Obowiązek opracowania instrukcji bezpieczeństwa pożarowego wynika z przepisów rozporządzenia MSWiA z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 80, poz. 563), Wedłóg tych przepisów obowiązek ten spoczywa na właścicielu, zarządcy lub użytkownikach obiektu. Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego powinna być opracowana dla wszystkich obiektów przeznaczonych do wykonywania funkcji użyteczności publicznej (urzędy, kina, biura, szkoły, przedszkola, szpitale, itp.), zamieszkania zbiorowego (hotele, pensjonaty, sanatoria, domy wczasowe, domy opieki), produkcyjnych, magazynowych, inwentarskich.